Jak zabezpieczyć ładunek?

Kierowcy samochodów ciężarowych przewożą każdego dnia różnego rodzaju ładunki. Wśród nich znaleźć można półprodukty dostarczane do fabryk, towar sklepów spożywczych, odzieżowych czy z elektroniką oraz wiele innych. Ładunek znajdujący się na naczepie bywa więc cenny, dlatego warto zadbać o jego bezpieczeństwo.

Bezpieczny towar

Zniszczenie ładunku znajdującego się na naczepie samochodu ciężarowego to poważne straty dla całej firmy. Nawet jeśli przewożone palety są mocno dociążone i na pozór nie jest możliwe ich przesuwanie się podczas jazdy, koniecznie należy je zabezpieczyć wykorzystując przy tym pasy transportowe dobrej jakości. Tego typu akcesoria TIR ma w swojej ofercie niemal każdy sklep z częściami do samochodów ciężarowych. Oprócz tego należy pamiętać, aby ładunek był rozmieszczony równomiernie – dzięki temu jego ciężar rozłoży się na wszystkie osie. Istotną kwestią jest ponadto przestrzeganie obowiązujących przepisów, a więc zachowanie odpowiedniego nacisku na osie i nie przekraczanie dopuszczalnej masy załadunkowej. Zlekceważenie tych norm spowodować może przykre konsekwencje w postaci mandatu, a przede wszystkim jest niebezpieczne, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Dlaczego jest to ważne?

Ciężarowy samochód dostawczy charakteryzuje się dużymi gabarytami oraz masą. Po pełnym załadunku jego ciężar wraz z naczepą sięgać może nawet kilkudziesięciu ton. Prowadzenie takiego pojazdu wymaga więc ciągłego skupienia i odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności. Dla bezpieczeństwa kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego oraz samego towaru, odpowiednio zabezpieczony ładunek ma więc kluczowe znaczenie – przesuwające się podczas pokonywania zakrętów palety znacznie utrudniać mogą panowanie nad ciężarówką, co znacznie podnosi ryzyko groźnego wypadku. Oczywiście niesie to też ze sobą konsekwencje finansowe, ponieważ zniszczony ładunek to straty dla firmy transportowej, a w razie przewrócenia się naczepy konieczny będzie przestój związany z jej naprawą, co generuje kolejne koszty.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *